Plaka Tanıma Sistemi Teknik Şartnamesi ;

plaka-tanima-sistemi
İNDİR

Plaka Tanıma Sistemi Şartnamesi                                                                                                                                                           plaka-tanima-sistemi-teknik-sartname

 

 

Genel Özellikler

 1. Tüm uygulamalar x64 ve x86 mimarisinde çalışabilecek şekilde tasarlanmalıdır.
  2. Tüm uygulamaların kurulumları ekstra bir bileşen ya da gereksinim içermeden tüm bağımlılık ve gereksinimleri içerisine dahil edilmiş bir biçimde oluşturulmuş olarak kurulacaktır.
  3. Plaka Tanıma Sistemi veri tabanı SQL Server Veritabanı kullanmalıdır.
  4. Plaka Tanıma Sistemi eski sürüm ve güncel işletim sistemleri versiyonlarıyla uyumlu olarak çalışabilecektir. (Windows XP, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 vb.)

5.Plaka Tanıma yazılım tüm tanımlama ve raporlama ekranları web tabanlı olmalıdır. Web tabanlı yazılım istenilen porttan yayın yapmalı ağ veya internet üzerinden yetkili kullanıcılar tarafından kullanılabilmelidir.

6.Plaka Tanıma yazılımı plaka okuma sistemi masaüstü uygulama olacaktır ve her uygulama maksimum 8 kamera desteğine sahip olacaktır.

7.Plaka Tanıma yazılımı son okunan plaka bilgisini plakanın okunduğu kamera görüntüsü altında bulunan fotoğraf alanında göstermeli okunan plakaların listesini ekranın sağ veya sol tarafında bulunan bir listede araç plakası, araç fotoğrafı, abone ad soyad, kamera adı ve geçiş tarih saat saniye bilgisi listelemelidir. Bu ekran aynı zamanda fotoğrafsız düz liste olarakta görüntülenebilmelidir.

8.Plaka Tanıma yazılımında okunan her plaka web arayüzünde bulunan anlık takip ekranında gerçek zamanlı olarak görüntülenmeli ve bu ekranın altında gün içinde geçiş yapmış tüm araçların listesi bulunmalıdır.

9.Plaka Tanıma yazılımı abone bilgilerini standart olarak belirlenmiş excell ortamından import edilebilme özelliğine sahip olmalıdır.

10.Abone bilgileri Word,pdf,excel,txt,xml ve html ortamına aktarılabilmelidir.

11.Plaka Tanıma yazılımı Sınırsız sayıda ücret tarifesi kayıt imkanı sağlamalıdır.

12.Ücret tarifesi haftanın her günü ve bu günlerde belirlenecek sürelere göre belirlenebilmeli ve kayıt sayısı sınırlaması olmamalıdır.

13.Çıkışta plakası okunamayan veya yanlış okunan araç için yazılım plakaya çok benzer içerde bulunan araçların listesini fotoğraflarıyla göstermeli ve operatörün hızlı bir şekilde bu listeden seçim yapması sağlanmalı seçim yapılan giriş tarihine göre sistem ücret hesaplaması yapmalı ve tahsilat ekranına yönlendirmelidir.

14.Aboneliği biten araçlar sistem tarafından otomatik olarak belirlenip araç  çıkışında abonelik uzatma veya ücret tarifesi üzerinden tahsilat işlemleri yapabilmelidir.

15.Plaka tanıma yazılımı Abone sayısında sınırlama yapmamalıdır.

 

 

 

Plaka Tanıma – Yönetim ve Raporlama Yazılımı Özellikleri

1.Plaka Tanıma Yazılımı bağlı bulunduğu kameranın görüş açısından geçen araçları algılamalı, algıladığı her bir aracın plakasını bulmalı ve okumalıdır.
2. Plaka Tanıma Sistemi bir bütün olarak, tüm unsurları ile birlikte (HD Çözünürlük IP Kamera – Mega Pixel Lens, Power LED Infrared Projektör – Muhafaza – Montaj Aparatları vb.) verilecektir.
3. Plaka Tanıma Yazılımı kamera başına lisanslanmalıdır. Lisans bilgisi yazılım ara yüzünden kolayca görülebilmelidir.
4. Plaka Tanıma Yazılımı yerli firmalar tarafından geliştirilmiş olacaktır. Tüm desteği Türkiye’den sağlanıyor olmalıdır.
5. Plaka tanıma kamerası en az 1.3 mega pixel çözünürlükte olacaktır. Kameralar gündüz yeterli ışık olması durumunda renkli,  gece siyah beyaz olarak çalışmalıdır.
6. Plaka Tanıma Yazılımı her bir kamera görüntüsünü gerçek zamanlı (25 frame/sec PAL) olarak işlemeli ve ekranda işlerken yine gerçek zamanlı (25 frame/sec PAL) olarak göstermelidir.
7. Plaka Tanıma Yazılımı Türkiye standartlarına uygun olan plakaları en az %98 ve üstü doğru okuma başarısı sağlamalıdır.
8. Plaka Tanıma Yazılımı değiştirilebilir süre olarak ayarlanan aynı araç için birden fazla kayıt oluşturma süresini ayarlatabilmeli ve tanımlanan aralıkta aynı plakayı okumamalıdır.
9. Plaka Tanıma Yazılımı art arda gelen iki aracı tek bir araç gibi algılamamalıdır.
10. Plaka Tanıma Yazılımı 200 km/s hızı aşmayan bütün araçlar için belirtilen plaka tanıma başarımıyla çalışabilmelidir.
11. Plaka Tanıma Yazılımı algılanan her araç için, araç plakasını ve aracın sürücüsünü içerecek şekilde geniş açılı bir fotoğraf çekmelidir.
12. Plaka Tanıma Yazılımı en az 720p HD aralığındaki çözünürlüklerde çalışacaktır.
13. Plaka Tanıma Yazılımı tümüyle Latin alfabesinden oluşan tüm ülke plakalarını tanımlayabilmelidir. (Yabancı Plaka Tanıma Özelliği) Bu özellik isteğe bağlı olarak aktif edilebilmeli ya da kapatılabilmelidir.
14. Plaka Tanıma Yazılımı tanıdığı plakanın formatına göre Türkiye’nin kullandığı plaka formatının dışındaki ülke formatlarını ayırabilmelidir.
15. Sistemi kontrol eden yazılımın tüm menüleri Türkçe olmalıdır.
16. Plaka Tanıma Yazılımı, araç geldiğini tespit etmek için dışarıdan bir tetikleme mekanizmasına ihtiyaç duymadan çalışabilmelidir.
17. Plaka Tanıma Yazılımı plaka tanıma yaptığı kamera görüntüsünü kayıt edebilmelidir, kayıt edilen video üzerinden plaka tanımlaması yapabilmelidir.
18. Plaka Tanıma Yazılımı yerli plakaları, yabancı plakaları, resmi plakaları, askeri plakaları tanıyabilmelidir.

 1. Plaka Tanıma Yazılımı farklı yapılardaki plakaları tanıyabilecek özellikte olacaktır. (2 satır, tek satır, kare plaka gibi)
  20. Plaka Tanıma Yazılımı farklı renk ve zemine sahip plakaları tanımlayabilmelidir.
  21. Plaka Tanıma Yazılımı aracın arkasından veya önünden çekilmiş fotoğraflarla plaka tespiti yapabilecektir.
  22. Plaka Tanıma Yazılımı görüntü alınacak kamerayı seçme imkanı sağlamalıdır.
  23. Plaka Tanıma Yazılımı, plakayı tespit edildiği yerden (ortada, sağda, solda) bağımsız olarak tanıyabilecektir.
  24. Plaka Tanıma Yazılımı Client – Server mimarisinde çalışa bilecektir.
  25. Plaka Tanıma Yazılımı sisteme kayıtlı “kara liste (yasaklı) ” araçlar için sesli ve görsel alarm üretecektir.
  26. Plaka Tanıma Yazılımı LOOP dedektör (manyetik araç algılama) cihazı ile entegre çalışabilecektir.
  27. Plaka Tanıma Yazılımı sisteme kayıtlı “abone (izinli)” araçlar için otomatik olarak bariyer, kayar kapı vb. ürünleri tetikleyebilecektir.  Abone listesi excel tablsundan sisteme kolayca aktarılabilmelidir.
  28. Bariyer tetikleme işlemi bilgisayarın RS232 portundan bağlanan bir I/O cihaz ile yapmalıdır.
  29. Plaka Tanıma Yazılımına kayıt edilen “abone (izinli)” listesinde, bir adet abonenin otoparka aynı anda kaç araç sokabileceği belirlenebilecektir (Abone Kota Uygulaması).
  30. Plaka Tanıma Yazılımı plakası hatalı okunan araçların plaka bilgilerinin operatör tarafından değiştirilerek düzeltilebilmesine imkan sağlayacaktır.
  31. Plaka Tanıma Yazılımı üzerinden geçiş yapan araç plakalarına notlar eklenebilecek ve daha sonra bu notlar sorgulanabilecektir (Ziyaretçi Bilgi Giriş Ekranı).
  32. Plaka Tanıma Yazılımı tek bir marka kameraya bağımlı olmamalıdır. Birden çok marka kamera ile uyumlu çalışabilmelidir. Bu kamera markaları yazılım menüsünde çoktan seçmeli bir şekilde var olacaktır.
  33. Plaka Tanıma Yazılımı IP kameraların H264, MJPEG, JPEG, MPEG4 protokollerinden görüntü alabilir yapıda olacaktır. ONVIF destekli tüm kameralardan görüntü alabilecektir. Kullanıcı kullanmak istediği kameranın ONVIF URL adresini yazarak görüntü alabilecektir.
  34. Plaka Tanıma Yazılımının kurulumu esnasında Ram Disk kurma ihtiyacı olmayacaktır. Ram Disk oluşturulması gereken sistemler kabul edilmeyecektir.
  35. Plaka Tanıma Yazılımı tarafından veri tabanına kayıt edilen tüm veri ve görüntüler isteğe bağlı olarak şifrelenmeli ve görüntüler filigranlanmalıdır (Watermarked).
  36. Plaka Tanıma Yazılımı TCP-IP veya RS232 arabirimleri üzerinden LED Grafik Ekrana bilgi gönderebilir yapıda olacaktır. Sistem dahilinde LED Grafik Ekran olması durumunda; plaka, tarih, saat, hoşgeldiniz, güle güle vb. bilgiler anlık olarak gönderilecektir.
  37. Plaka Tanıma Yazılımının farklı aydınlanma koşullarını (gece, gündüz, gece-gündüz geçişleri) ve farklı hava koşullarını (sis, yağmur, kar, vb.) içeren ortalama plaka tanıma başarımı en az %80 olmalıdır.
  39. Plaka Tanıma Sistemi, aşağıdaki durumlarda plaka tanıma başarı oranı değerlendirilmesinin dışında tutulacaktır:
  Vida/etiket/boya/çıkartma/pas/çamur/toz/kar vb. nedenlerle plakanın bir kısmının kapanması ya da karakter görünümlerinin değişmesi.Kamera IR modda çalışırken reflektanssız (yansıtmasız) plakalar, Hasarlı eğilip bükülmüş kırılmış plakalar, Çıplak gözle okunamayacak durumda olan plakalar, 200 km/s üzerinde hızla geçen araçlar.
  40. Plaka Tanıma Yazılımı enerji kesintilerinde reset gibi işlemler gerektirmeden yeniden çalışabilmelidir.
  41. Plaka Tanıma Yazılımı araç geçiş yaparken okunan aracın bütün bilgilerini (plakası, tarihi, saati, geçiş noktası) ve yakalandığı kare görüntüsü veri tabanına işlenmelidir. Gerektiğinde geriye dönük olarak ayrıntılı rapor ve yazıcıdan baskı alınabilmelidir. Yazılım raporları PDF, Word, Excel,Txt, Html olarak kayıt edilebilmelidir.
  42. Raporlar istenilen zaman dilimlerinde PDF formatında (sıkıştırılmış fotoğraflı) olacak şekilde istenilen mail adreslerine Plaka Tanıma Sistemi tarafından otomatik olarak gönderilebilecektir.
  43. Plaka Tanıma Yazılımı, kaydedilmiş araç plakalarını istenirse plakanın sadece 2 karakterini dahi kullanılarak sorgu yapabilmelidir.

44.Plaka Tanıma Yazılımı Web arayüzünden tanımlanmış mail adreslerine kara liste olarak kaydedilmiş plaka okunması durumunda mail göndermelidir.
45. Plaka Tanıma Yazılımına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılmalı, yetkili sicil numarası ve şifresi ile tanımlanmış bir operatör tarafından plaka tanıma sistemi veri tabanına ulaşılabilmelidir.
46. Sistemin kullanıcılarına değişik güvenlik seviyeleri atanarak ilgili kişilerin sadece izin verilen özelliklere erişmesi sağlanabilmelidir. (Yazılımı kapatma, rapor alma, yeni kullanıcı oluşturma, abone araç oluşturma, kara liste girişi vb.)
47. Plaka Tanıma Yazılımı araç fotoğrafları üzerine; aracın plakasını, geçiş yaptığı lokasyon bilgisini, geçiş yaptığı tarih ve saat bilgisini otomatik olarak işleyecektir. Fotoğrafların üzerine tıklanarak yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılabilecektir, bu özellik ile resimler ayrıntılı bir şekilde incelenebilecektir.
48. Plaka Tanıma Sisteminin tüm ayarları ve konfigürasyonları yazılım web ara yüzünde bulunan menüler ile kolayca yapılmalıdır.
49. Plaka Tanıma Yazılımı üzerinde “Yardım” menüsü bulunacaktır. Bu menü içerisinde yazılımın resimli kullanıcı kılavuzu ve yazılım versiyonu ile lisans bilgileri olmalıdır.
50. Plaka Tanıma Yazılımı üzerinde “Acil Durum” butonu olacaktır. Bu buton olası bir acil durumda (deprem, yangın, sel, terör vb.) bariyer ve/veya kapılara sürekli açık tutacaktır. Bu durumun oluştuğu zaman diliminde geçiş yapan araçlar ayrıca raporlanabilecektir.
51. Plaka Tanıma Yazılımı üzerinde Otopark Doluluk Oranını gösteren bir menü bulunacaktır. Otopark kapasitesi bu bölümden girilecek ve içeride olan araç sayısı görülebilecektir.
52. Plaka Tanıma Yazılımı network ağına bağlı plaka tanıma kameralarını otomatik olarak “Kamera Bul” butonu ile listeleyebilecektir. Kamera tanımlamaları yapılırken manuel IP girilmesine gerek kalmayacaktır.
53. Plaka Tanıma Yazılımı ara yüzde eklenen her kamera için bir adet çerçeve oluşturulmalı, plaka tanıma kameralarından gelen görüntüler kendi çerçevesi içinde gösterilmelidir.
54. Plaka Tanıma Yazılımının tüm ara yüzleri kolay kullanım ve son teknoloji olarak tasarlanmış olmalıdır.
55. Web Yazılımın gelişmiş raporlama ekranı olacaktır. Bu ekranda belirlenen kriterlere göre filtreleme yapılarak plaka tanıma resimleri ve bilgiler gösterilecektir. En az aşağıdaki kriterlere göre filtreleme yapılabilecektir:
Plaka bilgisinin herhangi bir karakterine göre (34 ile başlayan, 34 ile başlamayan, içinde AB geçen, sonu 01 olan gibi), Seçilen tarihe göre, Seçilen iki tarih ve saat aralığına göre, Kamera noktalarına (isimlerine) göre.

Plaka Tanıma Sistemi Kamera – Lens – Muhafaza Özellikleri

 1. IP kameranın sensoru 1/3” internal progressive scan CMOS sensöre sahip olmalıdır.
 2. IP kameranın çözünürlük değeri en az HD 1.3 MP 1280(H) x 960(V) olmalıdır.
 3. IP kameranın ışık lux değeri F1.2@0.5lux Color Renkli – F1.2@0,01ux B&W Siyah beyaz olmalıdır.
 4. IP kameranın, RISC Processor CPU’su olmalıdır.
 5. IP kameraya ait Flash ROM ve RAM olmalıdır.
 6. IP kamera profesyonel DC-AVF MP IR lensleri desteklemelidir.
 7. IP Kameranın en az 5-50 mm DC-VF MP lensi olmalıdır.
 8. IP kamera H.264 Multiple Stream çoklu video akışı desteklemelidir.
 9. IP kameranın tüm çözünürlüklerde gerçek zamanlı fps/bit rate video akışı olmalıdır.
 10. IP Kamera mekanik ICR filtresine sahip olmalıdır.
 11. IP Kamera mekanik ICR filtresi Gece ve gündüz modu geçişleri otomatik, ayarlanabilir olmalıdır.
 12. IP kameranın WDR sinyal oran ı+- 100dB olmalıdır.
 13. IP kameranın harici ve yüksek çözünürlüklü BNC video çıkışı olmalıdır.
 14. IP kameranın piksel çözünürlük değerleri 720P/D1/CIF arasında seçilebilir olmalıdır.
 15. IP kamera network ağına Ethernet standart ( RJ-45 ) soketler ile bağlanmalıdır.
 16. IP kameranın izole edilmiş RS-485 ve I/O Alarm girişleri olmalıdır.
 17. IP kamera HTTP, TCP/ IP, UDP, SMTP, PPOE,FTP, DHCP, DDNS, NTP, UPNP, RTSP/ RTP, RTCP, ONVIF vb. desteklemelidir.
 18. Kamera ONVIF “Açık Network Video Arayüzü Forumu” Standartlarını (protokolünü) desteklemelidir ve Full Member ONVIF üyesi üreticilerin teknik şartnameye uyumlu modellerinden olmalıdır.
 19. IP kamera video görüntü akışları ve network band kapasitesi ayarlanabilir olmalıdır.
 20. IP kamera Constrained ve Variable , ( CBR/VBR ) kapasite akış – video kontrol özelliği seçilebilir değerler ile ayarlanabilir olmalıdır.
 21. IP Kameranın Micro SD/TF card kayıt desteği olmalıdır.
 22. IP Kameranın Micro card kayıt desteği tarih zaman aralığına bağlı çalışabilir olmalıdır.
 23. IP kameranın canlı ve hafızasındaki kayıt görüntülerini network kullanıcıları tarih zaman skalası desteği ile eşzamanlı olarak izlemelidir.
 24. IP Kamera tarih ve saat bilgisini seçenekler ile server (NTP) üzerinden alabilmelidir.
 25. IP Kamera görüntüleri üzerine yer ve bölge belirleyici isim yazı ekleme özelliği olmalıdır.
 26. IP kameranın görüntü ışık kazanç, ışık dengeleme, aydınlık değerlendirme, gürültü azaltma, beyaz dengeleme, ışık karşıtlık, keskinlik, parlaklık, görüntü çevirme, görüntü doygunluk ve renk düzenleme gibi ayarları değerlerle ayarlanabilir ve seçilebilir olmalıdır. (WDR, AGC, BLC,2D,3D, Brightness, Shutter, Gain, Sharpness, Gamma, Aperture, Colors, Contrast, Hue, Saturation)
 27. IP kameranın audio line ses girişi olmalıdır ve çift yönlü ses iletimini sağlamalıdır.
 28. IP kameranın Mobile Iphone gibi ürünler ile uzaktan izleme desteği olmalıdır.
 29. IP kamera anlık snapshot kare resim foto yakalama özelliğini desteklemelidir.
 30. IP kameranın sensör duyarga destekli alarm algılama ve yönetim özelliği olmalıdır.
 31. IP kameranın hassasiyet bölge tanımlı hareket algılama Video Motion Dedect özelliği olmalıdır.
 32. IP kameranın hareket algılama alarm yönetimi tarih zaman aralığına bağlı çalışabilir olmalıdır.
 33. IP kameranın şifre korumalı kullanıcı eklenme ve tanımlaması olmalıdır.
 34. IP kameranın tanımlanan sistem ve ayar seçenekleri yedeklenebilir olmalıdır.
 35. IP kamera özel alan tanımlamalı görüntü maskeleme özelliğine sahip olmalıdır.
 36. IP kameranın ağ üzerinden güncelleme transferi ( Firmware ) özelliği olmalıdır.
 37. IP Kamera 12 Volt enerji beslemesi ve 802.3af PoE desteği ile çalışabilir olmalıdır.
 38. IP Kamera CE belgesine sahip olmalı ve distribütörden alınmış yetki belgesi ile sunulmalıdır.
 39. Kamera üzerinde 5 – 50mm odak uzaklığına sahip Mega Pixel çözünürlük destekleyen lens ile birlikte gelmelidir.
 40. Kamera üzerindeki lens gece araç plakalarının reflektif özelliği ve Infrared projektör aydınlatması ile net pozlar yakalanabilmesi için infrared projektöre duyarlı olmalıdır (Day/Night özelliği).
 41. Kamera üzerindeki lens otomatik DC Drive olmalıdır, zoom ve focus ayarları manuel olarak yapılmalıdır.
 42. Kamera muhafazası ısıtıcılı, fanlı, termostatlı olmalıdır. Kameraya gelen kablolar muhafaza ayağı içerisinden geçebilmelidir. Muhafaza darebelere karşı dayanıklı, korozyondan etkilenmeyen polikarbon malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

Plaka Tanıma Sistemi Kızılötesi Aydınlatıcı Özellikleri (Infrared Projektör)

 1. Infrared Projektör en fazla 18W güç tüketecektir. 12V DC enerji ile çalışacaktır.
  2. Ürün içerisinde ileri teknoloji infrared LED kullanılacaktır.
  3. Ürün 12 adet POWER (Mercekli) LED ile çalışacaktır.
  4. Ürünün kasası üzerinde akrobatik, yatayda ve düşeyde hareketli montaj ayağı olmalıdır.
  5. Işık dalga boyu 850 NM olmalıdır.
  6. Ürün 45 derece mercek açısına sahip olmalıdır.
  7. 850 nanometre dalga boyunda özel karakteristikle yarı iletken LED’ler ile insan gözünün görme alanı dışında, CCD/CMOS kameraların duyarlı olduğu bölgede aydınlatma sağlamalıdır.
  8. Darbelere karşı dayanıklı alüminyum gövdeye sahip olmalıdır.
  9. LED’lerin önünde renkli ve darbelere dayanıklı pleksiglas koruyucu ön paneli bulunmalıdır.
  10. Ürün kamera muhafazasının altına entegre edilecek şekilde tasarlanmış olacaktır.